Pojazd gąsienicowy sterowany przez BBC micro:bit V2

 Wykorzystaliśmy (najważniejsze części):

  1. Pojemnik na baterie (88000) - akumulatorki Panasonic eneloop, sprawdzają się bardzo dobrze.
  2. Odbiornik podczerwieni (8884)
  3. Silnik Power Function M (8883)
  4. BBC micro:bit 2 z bateriami (2 x AAA - akumulatorki) (botland, microbit.org)
  5. Dwa przewody połączeniowe męsko-męskie (botland)
  6. Nadajnik IR TSAL6400 5mm 940nm (botland)
  7. Dwie zworki do połączenia nadajnika z kabelkiem (botland)

BBC Micro:bit Lego tracked vehicle - top

BBC micro:bit 2 to niewielki moduł stworzony w celu nauki programowania. Aby podpiąć kabelki do Micro:bit, w dziurki włożyłem kawałki zwiniętego w rulon twardego papieru. Następnie wepchnąłem końce kabelków pomiędzy papier a płytkę. Rozwiązanie jest prowizoryczne ale mało inwazyjne, szybkie do zdemontowania oraz dość trwałe. Można zastosować również kabelki krokodylkowe, jeśli nie są za długie. Nadajnik podczerwieni podłączyłem przy pomocy dwóch zworek, które zostały mi ze starej elektroniki. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kabelków męsko-żeńskich ale niestety ich nie miałem. Nadajnik musi być skierowany w kierunku odbiornika (jego zasięg przy prądzie z Micro:bit to ok 20-30cm), najlepiej umieścić go tuż przy odbiorniku Lego.

BBC Micro:bit Lego holder

Programowanie płytki jest dość proste. Do dyspozycji mamy blokowy edytor kodu (podobny do Scratch) - program buduje się z kolorowych bloczków. Możliwe jest również programowanie w języku Java Script oraz Python.

Do sterowania Lego Power Functions przy użyciu Micro:bit wykorzystałem bibliotekę napisaną podczas realizacji projektu Lego® Power Functions IR Sender For Micro:bit
Jedyny problem jaki napotkałem to jednoczesne uruchomienie i zatrzymanie obu silniczków. Udało się go rozwiązać.

Pojazd reaguje na światło oraz na głośny dźwięk np. klaśnięcie. W zależności od ilości klaśnięć pojazd wykonuje różne zaprogramowane ruchy.

BBC Micro:bit Lego holder

BBC Micro:bit Lego tracked vehicle - bottom

Poniżej zamieściłem kod do wgrania do Micro:bit. Program składa się z dwóch podprogramów. Po starcie wyświetli się ikona "Domek" - początek menu. Naciskając jednocześnie przyciski A i B możemy wybrać następujące programy:
  1. Pojazd uruchamia czujnik światła (ikona "Diament")
  2. Pojazd uruchamia czujnik dźwięku (ikona "Kaczka") - program nasłuchuje przez 5s. Zaprogramowane jest pięć różnych ruchów dla liczby klaśnięć od 1 do 4 oraz specjalny ruch przy dłuższym hałasie.
Dodatkowe funkcje przycisków:
A - skręt w lewo o 90 stopni na podstawie odczytu z kompasu. Czasem odczyt nie jest prawidłowy dlatego programując ruchy użyłem funkcji, która uruchamia skręcanie i wyłącza się po określonym czasie (zmiana kierunku o 90 stopni trwa ok 1s na parkiecie). 
B - skręt w prawo o 90 stopni na podstawie odczytu z kompasu.
Naciśnięcie logo - awaryjne zatrzymanie silników. Program również zatrzymuje silniki tuż po starcie dlatego lepiej nacisnąć przycisk resetu.






Komentarze